Nieurazowe obrzęki kończyn

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy powodu zmian w elastyczności i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Wiele chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/lokiec-golfisty-leczenie-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają źle funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku nawet chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na potrzebne badania. Nieprawidłowo działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy i doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba reagować prędko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *